Albert Health

Yapay Zeka Tabanlı Sesli Sağlık Asistanı

Albert Health, 2018 yılında 3 eski Siemens çalışanı Serdar Gemici, Serhat Uzun ve Ensar Güneşdoğdu tarafından kurulmuş bir dijital sağlık girişimidir. Ürünleri Albert, kronik hastaların tedavilerini yönetmelerine yardımcı olan sesli bir sağlık asistanıdır. Hastalar sadece konuşarak kendilerine ilaç hatırlatması kurabiliyor, ölçümlerini kaydedebiliyor ve tedavileri ile ilgili notlarını tutabiliyorlar. Ayrıca tüm verilerini isterlerse bir yakınları ile veya doktorları ile kolayca paylaşabiliyorlar. Şu ana kadar hastane grupları, sigorta şirketleri ve ilaç şirketleriyle yaptığı çalışmalarla 75.000’den fazla hastanın hayatına dokunan Albert, sağlık kurumlarıyla beraber tedavi uyumuna yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Problem

Doktorlar ve hemșireler zamanlarının ortalama %40’ını dokümantasyona ayırıyorlar. Genellikle sağlık kayıtlarının sisteme girilmesi, sorgulanması gibi konuları kapsayan bu iș yükü, doktorları ve hemșireleri asıl ișleri olan hastalarla ilgilenme görevlerinden alıkoymaktadır. Bu zamansızlık nedeniyle istenilen çeșitte ve içerikte veri girilmemektedir, sağlık verilerinin genel kalitesi düșmektedir.

Çözüm

Albert, doktor ve hemșirelerin sesli olarak hastane bilgi yönetim sistemine(HBYS) veri girmesine, veri sorgulamasına olanak sağlayan medikal ses tanıma servisidir. Albert, yapay zeka tabanlı ses tanıma ve dil ișleme algoritmaları ile doktorları ve hemșireleri anlar ve ilgili komutu yerine getirmek için HBYS’ye komut gönderir. Örneğin hemșire hasta bașındayken HBYS üzerine entegre Albert tușuna basıp “Hastanın nabzı 92, tansiyonu 11’e 8, oksijen desteği yok” diyerek hastanın verilerini sisteme kaydedebilir. Bu sayede yüzde 70’e kadar zaman tasarrufu sağlanırken sisteme girilen verinin kalitesi de önemli ölçüde artmaktadır. Ayrıca hasta bașında gerçek zamanlı girilen sağlık verisi, hasta güvenliği ve çalıșanların performans takibi açısından da pozitif bir etki yaratmaktadır.

More projects